Najbliższa przyszłość

Witaj! Mój blog działa od niedawna. Mam dopiero kilka postów ale staram się ciągle dodawać nowe zagadnienia związane z nauką rysowania. Oto tematy postów które mam opracowane i zamierzam dodać je w najbliższej przyszłości:
-RYSOWANIE ROŚLIN Detal
-RYSOWANIE ROŚLIN Tekstura
-RYSOWANIE WODY Struktura
-RYSOWANIE WODY Kompozycja cz.1
-RYSOWANIE WODY Kompozycja cz.2
-RYSOWANIE WODY Kompozycja cz.3
-RYSOWANIE WODY Łodzie
-RYSOWANIE WODY Kolor
-RYSOWANIE BUDYNKÓW Tonacja cz.1
-RYSOWANIE BUDYNKÓW Tonacja cz.2
-RYSOWANIE BUDYNKÓW Detal cz.1
-RYSOWANIE BUDYNKÓW Detal cz.2
-RYSOWANIE BUDYNKÓW Kontrast cz.1
-RYSOWANIE BUDYNKÓW Kontrast cz.2
-RYSOWANIE BUDYNKÓW Perspektywa cz.1
-RYSOWANIE BUDYNKÓW Perspektywa cz.2
-RYSOWANIE LUDZI Grupa
-RYSOWANIE LUDZI Postać cz.1
-RYSOWANIE LUDZI Postać cz.2
-RYSOWANIE LUDZI Małe dzieci
-RYSOWANIE LUDZI Dłonie
-RYSOWANIE LUDZI Portret
-RYSOWANIE LUDZI Półprofil
-RYSOWANIE ZWIERZĄT DOMOWYCH Proporcje
-RYSOWANIE ZWIERZĄT DOMOWYCH Mordki
-RYSOWANIE ZWIERZĄT DOMOWYCH Tekstura
-RYSOWANIE ZWIERZĄT DOMOWYCH Kolor
+
PRZYDATNE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE Z RYSOWANIEM

Jeżeli ktoś potrzebuje jakiegoś tematu wcześniej niż jest w kolejce to proszę napisać w komentarzach lub na e-mail siedleckii13@gmail.com

poniedziałek, 23 maja 2011

RYSOWANIE ROŚLIN Struktura

Formy oraz sposób rośnięcia roślin zawsze wprawiały artystów w zachwyt. Niezwykła różnorodność struktur jest tutaj zadziwiająca. Każda roślina zasługuje na uwagę- obserwacje bardzo często Ci się przydadzą. Zaprezentowana obok kompozycja składa się z cieniutkich, delikatnych trawek i łodyg, gdzie listki ułożone są z matematyczną niemal precyzją. Pomiędzy nimi błyszczy egzotyczny kwiat osadzony na łodydze, która sprawia wrażenie sztucznej. Kompozycja ta potraktowana jako całość, ale również rozłożona na elementy jest znakomitą okazją do tego, by wypróbować różne techniki i materiały rysunkowe.


OŁÓWEK
Mając do czynienia z tak skomplikowanym motywem, należy najpierw zapoznać się bliżej z jego strukturą. Naszkicuj ogólny zarys kompozycji miękkim ołówkiem, a następnie spróbuj powoli zbliżyć się do poszczególnych form. Dopiero wtedy zdefiniuj struktury za pośrednictwem jasnych i ciemnych tonów.1. Za szkicowym charakterem tego studium kryje się duża precyzja. Wykonując wstępny rysunek głównych elementów, staraj się podążać za naturalnym kierunkiem rośnięcia roślin- pracuj zatem od dołu do góry.

2.  Sprawdź, czy udało się dokładnie oddać również formy negatywowe, a więc obszary pomiędzy elementami roślin oraz liście łodygi. Swobodnym cieniowaniem ukośnymi kreskami zaznacz pośrednie i ciemne partie. Nie daj się zdominować przez kolor- skoncentruj się całkowicie na formie.


WĘGIEL I KREDA NA KOLOROWYM PAPIERZE
Jeżeli rysujecie węglem i białą kredą na kolorowym papierze, możecie przedstawić struktury i formy najbardziej oszczędnymi środkami. Nauczycie się również dokładnie analizować formy i kontury. Tutaj intensywnie zielony papier dostarcza podstawowego tonu dla liści i łodyg. Kontury- Podobnie jak pośrednie i ciemniejsze tony- zostały opracowane węglem, podczas gdy odrobiną białej kredy zaznaczono błyszczące refleksy światła.

1. Aby przekazać  wrażenie rośnięcia i ruchu. Powinieneś/ powinnaś tak rozplanować swój rysunek, aby całkowicie wypełniał kartkę. Szkicujcie cienkim kawałkiem węgla, podążając za kierunkiem wzrostu roślin, zarysem łodyg, liści i kwiatów.

2. Dopracuj formy dużą swobodą w konwencji szkicu- lekkimi pociągnięciami węgla.

3. Spryskaj rysunek fiksatywą, aby zapobiec rozmazywaniu się linii. Tło stanie się bardziej plastyczne, jeżeli wypełnicie je płasko za pomocą białej kredy. Szczególną uwagę zwróć na miejsca w pobliżu liści. Na koniec dorysuj kredą jasne refleksy światła na łodygach i liściach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz